Results 2018

Results Piano Section

Categoria A

1° Premio assoluto

Borisov Anthony GERMANY 98pt
Scripnic David MOLDOVA 98pt

2° Premio

Faustini Lorenzo ITALY 94pt
Zanoni Alice ITALY 94pt
Baldissin Beatrice ITALY 93pt
Missiroli Lorenzo ITALY 93pt

3° Premio

Bigoni Andrea ITALY 88pt
Ciman Mattia ITALY 87pt
Pomponio Nicolò ITALY 85pt
Categoria B

1° Premio assoluto

Koebler Alessandro ITALY 99pt
Martinelli Daniele ITALY 99pt
Xhaferi Ruben ITALY 99pt

1° Premio

Soffi Paola ITALY 96pt
Bovo Cesare ITALY 95pt
Ribes Castro Silke SPAIN 95pt

2° Premio

Ferro Nicola ITALY 94pt
Bragonzoni Matteo ITALY 91pt

3° Premio

De Silva Ovin SRI LANKA 89pt
Mangia Sofia ITALY 89pt
Pedrotti Camilla ITALY 87pt
Franceschetti Gaia ITALY 85pt
Categoria C

1° Premio

Martinelli Riccardo ITALY 96pt
Renzetti Elena MONTE CARLO 95pt

2° Premio

Orecchio Francesco ITALY 92pt
Parravicini Nicolò ITALY 90pt

3° Premio

Basso Elisa ITALY 87pt
Guerrera Gloria ITALY 87pt
Pelli Fabrizio ITALY 87pt
Categoria D

1° Premio

Bevilacqua Domenico ITALY 96pt
Shaklev Andrej ITALY 96pt
Förstel Valerie AUSTRIA 95pt

2° Premio

Delil Basic Amer ITALY 92pt

3° Premio

Koti Cristina Maria GREECE 87pt

Partecipazione

Barichello Valentina ITALY
Categoria E

1° Premio assoluto

Xue Chenguang GERMANY 98pt

1° Premio

Grotto Massimiliano ITALY 97pt
Giannetti Sarah ITALY 95pt

2° Premio

Chen Han FRANCE 90pt

3° Premio

Jennings Michael Giovanni ITALY 89pt

Partecipazione

Tapinassi Sofia ITALY
Categoria Piccole note

1° Premio assoluto

Aluisi Sofia Teresa ITALY 98pt
Salvalaggio Arianna ITALY 98pt

1° Premio

Faustini Riccardo ITALY 97pt
Koebler Edoardo ITALY 95pt

2° Premio

Mumenthaler Bastien SWITZERLAND 91pt
Missiroli Filippo ITALY 90pt

Results Violin Section

Categoria A

1° Premio assoluto

Napolitano Flavia ITALY 99pt

1° Premio

Fachira Maria MOLDOVA 95pt

3° Premio

Borisov Rebecca GERMANY 89pt
Basevich Maxim RUSSIA 89pt

Partecipazione

Ciresola Lucia ITALY
Guglielmi Lamberto ITALY
Categoria B

1° Premio assoluto

Taylor Hana USA 100pt

1° Premio

Parravicini Lodovico ITALY 98pt
Seres Anna SWITZERLAND 97pt
Maini Penelope ITALY 96pt
Scripnic Anastasia MOLDOVA 95pt

2° Premio

Reggiani Alessandra ITALY 94pt
Conte Francesca ITALY 91pt

3° Premio

Ongaro Emma ITALY 89pt

Partecipazione

Artti Rao Kudu FINLAND
Bertaso Giovanni Paolo ITALY
Kuklin Ivan RUSSIA
Categoria C

1° Premio

Traenles Arthur SWITZERLAND 98pt

3° Premio

Vecerina Valeria ITALY 88pt
Uzarska Maja POLAND 85pt

Partecipazione

Giuliano Esther ITALY
Categoria D

2° Premio

Vercellino Tina ITALY 94pt

Partecipazione

Passarella Filippo ITALY 82pt
Sorgato Roberto ITALY 81pt
Categoria E

1° Premio

Mazzarotto Sara ITALY 96pt

2° Premio

Nini Janela AUSTRIA 94pt
Casalini Fiammetta ITALY 90pt

3° Premio

Bortoluzzi Gabriele ITALY 86pt
Lapko Emilia POLAND 86pt
Levorato Elisabetta ITALY 86pt
Categoria Piccole note

1° Premio assoluto

Scala Leon ITALY 98pt

1° Premio

Scala Astrid ITALY 95pt

2° Premio

Luca Cristian MOLDOVA 94pt
Zufferey Chloè SWITZERLAND 93pt